Turridning 

Välkommen att boka en turridning i vacker Hälsingenatur tillsammans med våra trygga islandshästar! 

En timmes ridtur

En mysig ridtur för er som vill komma ut och känna på hur det är att sitta på hästryggen och ta sig fram i skog och mark. 

Endast bokningsbar under vintertid 
31 okt - 1 maj. 

Ridtid: ca 1 timme
Total tidsåtgång: ca 2 timmar
Ingen tidigare erfarenhet krävs.
Pris: 500:-/p

Två timmars ridtur 

En tur för er som vill komma ut lite längre och prova islandshästen.  Vi tar oss ut i skogen och låter er prova att tölta och galoppera för den som vill. Vi rider längs stigar och vägar. 

Bokningsbar hela året! 

Ridtid: ca 2 timmar
Total tidsåtgång: ca 3 timmar
Ingen tidigare erfarenhet krävs, men vi rekommenderar 10 års gräns för barn som saknar ridvana.
Pris: 700:-/p

Tre timmars ridtur för ridvana ryttare

Här rider vi i ca tre timmar, vi töltar och galopperar samtidigt som vi njuter av naturen och hästarnas kraftfullhet. Efter turen bjuder vi på en enkel fika. 

Bokningsbar hela året! 

Ridtid: ca 3 timmar
Total tidsåtgång: ca 4 timmar
Denna tur är enbart för ryttare med erfarenhet och 
åldersgräns 15 år. 
Pris: 900:-/p

Halvdags ridtur

Här ges en fin upplevelse med vår trevliga islandshästar. Vi tar oss fram på små vägar och stigar. Vi stannar vid vår rastplats i skogen där hästarna får vila medan vi fikar. 

Bokningsbar 1 maj - 31 oktober

Ridtid: ca 3 timme
Total tidsåtgång: ca 4,5 timmar
Ingen tidigare erfarenhet krävs,  men vi rekommenderar 10 års gräns för barn som saknar ridvana.
Pris: 1050:-/p 
inkl. fika (möjlighet att äta medhavd lunch efter turen finns på någon av våra mysiga uteplatser)

Häggsjön runt

Turen går i vacker natur och fina omgivningar, längs fina gräsvägar färdas vi i härlig tölt. Lunch intas vid kanten av den fina tjärnen i skogen, kanske vill du njuta på bryggen och se fisken vaka runt om oss. Vi kommer även ta oss genom Hassela-by där vi kommer att stanna till för en trevlig glasspaus. Turen bjuder på härliga galoppbackar och vacker utsikt.

Bokningsbar 1 maj - 31 oktober 

Ridtid: ca 3,5-4 timmar
Total tidsåtgång: ca 5 timmar
Tidigare erfarenhet krävs. 
Pris: 1450:-/p
inkl. fika och lunch 

Sommarnattsdröm 

Här njuter vi av sommarens ljusa kvällar och nätter. Vi rider i djupa hälsingeskogarna och stannar på vår utsiktsplats där vi njuter av solnedgången och kvällsfika. 

Bokningsbar 1 juni - 20 juli

Ridtid: ca 2 timmar
Total tidsåtgång: ca 3,5 timmar
Ingen tidigare erfarenhet krävs.
Pris: 900:-/p
inkl. kvällsfika